بزرگداشت بوعلی سینا و روز پزشک

سوگند نامه پزشکی:

" اکنون که با عنایات و الطاف بیکران الهی در شرف پذیرفتن مسئولیت خطیر پزشکی قرار گرفته ام ... من در برابر قرآن کریم بهخداوند قادر متعال ، خدایی که بر همه امور آگاه است و تمامی موجودات در قبضه قدرت اوست سوگند یاد می کنم که به احکام مقدس اسلام وحدود الهی با دیده احترام بنگرم ، از خیانت و تضییع حقوق بیماران بهطور جدی پرهیز کنم . نسبت بهحفظ اسرار آنان جز در مواقع ایجاب ضرورت شرعی پایبندی کامل داشته باشم و خدا را در همه حال حاضر و ناظر شئون خود بدانم ."

روز اول شهریورماه ، به پاس بزرگداشت ابوعلی سینا ستاره پرفروغ  عرصه طب در ایران ، روز پزشک نامیده شده است.

" ابوعلی حسین بن عبدالله " معروف به ابن سینا، پدرش از مردم بلخ و مادرش ستاره از اهل افشنه نزدیک بخارا بود . او در سال 370 هجری قمری در افشنه یا خورمشین متولد شد و در بخارا به کسب علم پرداخت .ادبیات ، قرآن ، فقه و حساب را نزد پدر آموخت و سپس نزد ابوعبدالله ناتلی منطق ، هندسه و نجوم را فرا گرفت ، از آن پس به تعقیب علوم طبیعی ، مابعدالطبیعه و طب پرداخت .

ابن سینا پس از معالجه نوح بن منصور پادشاه سامانی به دربار نوح راه یافت و در سن بیست و یک سالگی شروع به تالیف کتب مختلف نمود و پس از چندی در سراسر ایران شهرت بسزائی یافت .


و
ی سالهای آخر عمرخود را در اصفهان در حمایت علاءالدوله کاکویه گذرانید ودر سفری که همراه او  به همدان می رفت بیمار شد و به سال 428 درگذشت آرامگاه وی هم اکنون در شهر همدان قرار دارد.

او را به واقع باید از نوابغ روزگار دانست . ابن سینا عمر خودرا در راه کسب علم و دانش و تالیف کتب مختلف صرف کرد و آنی از کار علمی فراغت نیافت .


تعداد
تالیفات او تا یکصد و بیست کتاب  گفته شده که اغلب آنها به زبان عربی است و ازآن جمله کتاب شفا در فلسفه و حکمت، قانون در طب و اشارات شهرت جهانی دارد . معروفترین اثر وی به زبان فارسی ، دانشنامه علائی است و بسیاری از نوشته های ابن سینا به زبانهای دیگر ترجمه شده است .

  به واقع  پزشکان  ضامن سلامت جامعه ، امنیـت روحی بیماران و فرشتگان نجاتی هستند که  درد جسم را  با روح  بلندشان در سایه  لطف الهی التیام  می بخشند. 

  این روز بر جامعه پزشکی و تمامی  پزشکان متعهد کشور، مبارک باد.

http://www2.irna.ir/occasion/1shahrivar85/index.htm

/ 3 نظر / 24 بازدید
دیبا

سلام اطلاعات خوبی بود....[گل]

زندگی بدون دخانیات

با تشکر از مطالب جالبتان در صورت تمایل و برای دسترسی کاربران از مطالب مربوط به ترک سیگار آدرس مارا در لینکستان خود مرقوم فرمایید .ممنون

زندگی بدون دخانیات

با تشکر از مطالب جالبتان در صورت تمایل و برای دسترسی کاربران از مطالب مربوط به ترک سیگار آدرس مارا در لینکستان خود مرقوم فرمایید .ممنونfctc.persianblog.ir